Saturday, 24 January 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU THN5

PENGENALAN

Secara umumnya lisan merupakan aspek kemahiran bahasa yang penting dan utama. Aspek ini merupakan aspek asas bagi bahasa pertama yang dikuasai oleh seseorang kanak-kanak yang normal sebelum mempelajari kemahiran membaca dan juga menulis. Secara konsepnya, kemahiran mendengar adalah kebolehan murid-murid mendengar dengan teliti, memahami perkara yang didengar dalam pelbagai situasi pengucapan dan juga dapat memberikan maklum balas. Manakala kemahiran bertutur pula merupakan kebolehan murid-murid berbual untuk menjalinkan hubungan serta menyampaikan maklumat, pendapat, perasaan serta idea yang kreatif dan juga kritis dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul secara bertatasusila. Di samping itu juga, penekanan diberikan kepada penggunaan pengucapan yang menggunakan tatabahasa yang bersesuaian.

Kemahiran mendengar merupakan salah satu kemahiran bahasa yang penting serta perlu dipelajari secara intensif terutamanya ketika murid-murid berada di sekolah rendah lagi. Aktiviti mendengar merupakan aktiviti yang terpenting untuk dikuasai kerana penggunaannya yang begitu meluas di dalam kehidupan. Ekoran daripada itu, dianggarkan lebih kurang 60 peratus daripada masa yang digunakan adalah untuk mendengar. Jadi, disebabkan itulah murid-murid di bangku sekolah rendah lagi perlu memiliki kemahiran ini dengan berkesan (Yahya Othman 2005 : 26). Tujuannya adalah supaya mesej yang diterima dapat dimanfaatkan dengan sebaik yang mungkin.  Seterusnya adalah penekanan haruslah diberikan terhadap kemahiran bertutur dalam kurikulum Bahasa Melayu pula digambarkan melalui kemahiran berkomunikasi dan melahirkan idea.

Bertutur merupakan satu cara berkomunikasi yang kompleks dan melibatkan proses mental yang menggerakkan alat pertuturan untuk mengeluarkan bunyi bahasa yang bermakna. Di samping penghasilan bunyi bahasa, seseorang itu akan menggunakan unsur-unsur prosodi dan cara paralinguistik semasa bertutur bagi menguatkan maksud pertuturan. Unsur prosodi ialah intonasi, nada, tekanan, sebutan dan jeda. Manakala unsur para linguistik ialah bahasa isyarat dan pergerakan badan. Bertutur ialah kegiatan melafazkan bunyi-bunyi yang dilahirkan daripada alat-alat sebutan atau dikenali juga sebagai artikulator. Bertutur merupakan kemahiran berinteraksi dalam suasana berbahasa dan berlaku pada peringkat produksi. Oleh sebab itu, model-model yang diperdengar haruslah model-model yang baik yang membolehkan pelajar-pelajar bertutur secara berkesan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 5 Pintar
Bilangan murid : 30 orang
Tarikh :
Masa : 8.00-9.00 pagi (60 minit)
Tema : Alam sekitar
Tajuk : Pencemaran
Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1.    Membaca kuat teks dengan sebutan yang betul, ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat.
2.    Merujuk kepada kamus untuk mencari makna sekurang-kurangnya tiga patah perkataan baharu.
3.    Mengemukakan sesuatu idea, pandangan dan pendapat tentang pencemaran 10 tahun akan datang dengan jelas dan teratur
HASIL PEMBELAJARAN :
Fokus Utama :
6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.
Aras 1
i. Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat.
Fokus sampingan :
4.1 Mengemukakan sesuatu idea, pandangan dan pendapat tentang sesuatu topik dengan jelas dan teratur.
Kemahiran bahasa : Membaca dan bertutur
Sistem bahasa :
·         Tatabahasa : sinonim ( mencari makna perkataan)

Pengisian kurikulum :
·         Ilmu : Kajian tempatan
·         Nilai murni : berani, kerjasama
·         Kemahiran bernilai tambah : kemahiran berfikir, kecerdasan pelbagai (intrapersonal), kreatif dan inovatif
Pengetahuan sedia ada : murid tahu maksud dan pelbagai jenis pencemaran alam
Bahan bantu mengajar :
BIL
BAHAN BANTU MENGAJAR
KUANTITI
1
Kamus Dewan Bahasa
5
2
Kad Manila
5
3
Pen Marker
5
4
Kertas majung
5
5
Petikan pencemaran
30
6
Lembaran kerja
30

Langkah / masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Set induksi
(5 minit)
1.    Guru memakai topeng muka dan membuat aksi batuk.
2.    Guru memainkan peranan bagi menggalakkan murid bertanya soalan seperti :
·          Mengapa cikgu memakai topeng muka?
-       pencemaran udara
·         Apa kesan yang ada pada manusia?
-       batuk, demam sakit
1.    Guru memberi murid rasa ingin tahu.

2.    Murid akan menanyakan soalan kepada guru.

3.    Guru menyampaikan tajuk pembelajaran pada hari itu.
BBM :
topeng muka

Teknik :
Main peranan
Langkah 1
(10 minit)
1.    Guru mengedarkan petikan dan kamus kepada murid.

2.    Guru membimbing murid mencari makna perkataan baharu menggunakan Kamus Dewan Bahasa.
3.    Contoh perkataan :
-       Membelenggu
-       Meleset
-       Hartanah
-       Kontraktor
-       Pepejal
-       Merealisasikan
1.    Murid dibahagikan dalam bentuk kumpulan dan petikan serta Kamus Dewan Bahasa diedarkan kepada setiap individu.

2.    Murid membaca petikan secara senyap.

3.    Murid mengenal pasti perkataan baharu yang terdapat dalam petikan.

4.    Secara berkumpulan, murid diminta mencari makna perkataan baharu tersebut. Satu kumpulan mencari satu maksud perkataan.

5.    Murid diminta menulis perkataan dan makna di atas kad manila yang telah disediakan dan tampal di hadapan kelas.

6.    Murid mencatat di dalam buku latihan dengan membuat peta pemikiran.
Teknik : bacaan mentalis

BBM :
Kamus Dewan Bahasa, potongan kad manila dan pen marker

Penilaian objektif :
Merujuk kepada kamus untuk mencari makna sekurang-kurangnya tiga patah perkataan baharu.

Langkah 2
(20 minit)

1.    Pertandingan mini membaca berita.
2.    Guru memperbetulkan kesalahan bacaan murid.
3.    Guru menilai murid berdasarkan instrumen penilaian yang telah disediakan.
4.    Guru menilai murid mengikut kumpulan demi kumpulan.
1.    Guru mengadakan pertandingan mini membaca berita.

2.    Giliran telah ditentukan dalam kumpulan tadi.

3.    Murid haruslah membaca kuat petikan dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.

4.    Murid yang mempunyai masalah membaca akan dibantu oleh guru.
Teknik :
bacaan mekanis

BBM :
Petikan
(lampiran)

Nilai :
Keberanian

Guru menilai murid berdasarkan instrumen penilaian kemahiran membaca

Penilaian objektif :
Membaca kuat teks dengan sebutan yang betul, ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat.

Langkah 3 (20 minit)
1.    Pembentangan mengenai ‘objek inovasi mengelak pencemaran 10 tahun akan datang’
1.    Murid masih berada dalam kumpulan tadi.

2.    Setiap kumpulan dibekalkan kertas mahjong dan pen marker.

3.    Setiap kumpulan diberi tajuk ‘objek inovasi mengelak pencemaran 10 tahun akan datang’.

4.    Murid membentangkan hasil kerja secara berkumpulan.
BBM :
Kertas mahjung,
Pen marker

Nilai :
kerjasama

KBT :
·         Kajian masa depan
·         Kecerdasan pelbagai – Intrapersonal
·         Kreativiti dan inovasi

Ilmu : kajian tempatan

Teknik :
·         pembelajaran koperatif
·         sumbang saran
·         perbincangan

Penilaian objektif :
Mengemukakan sesuatu idea, pandangan dan pendapat tentang pencemaran 10 tahun akan datang dengan jelas dan teratur

Penutup
(5 minit)
1.    Guru membantu murid merumuskan isi pelajaran hari ini.
2.    Guru menerapkan nilai-nilai murni yang harus ada untuk mengelak pencemaran.
3.    Guru mengedarkan lembaran kerja untuk murid siapkan di rumah (aktiviti pengukuhan)
1.    Murid membuat rumusan mengenai apa yang dipelajari pada hari ini dengan bimbingan guru.

2.    Murid mengeluarkan nilai-nilai murni yang harus diterapkan dalam usaha mengelak pencemaran alam sekitar
BBM : lembaran kerja

Nilai : menghargai pendapat orang lain

Teknik :
·       membuat kesimpulan

RefleksiGuru :________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________














INSTRUMEN PENILAIAN BAHASA KEMAHIRAN MEMBACA
Kemahiran Membaca Kuat (Pertandingan Mini Membaca Berita)
Nama:
Kelas:
Bil.
Kesilapan / kelemahan yang dilakukan
Kekerapan (/)
1.
Peninggalan – bunyi huruf / perkataan / imbuhan yang ditinggalkan.





2.
Ulangan – mengulang-ulang perkataan / suku kata.





3.
Tambahan – bunyi huruf / imbuhan / perkataan ditambah.





4.
Pembalikan – huruf / perkataan / frasa dibaca secara terbalik atau songsang.





5.
Membaca cuma selepas mengeja / membatang suku kata terlebih dahulu.





6.
Membaca tersekat-sekat perkataan demi perkataan tanpa mengikut frasa atau unit pemikiran.





7.
Membaca terlampau cepat / gopoh / tidak menghiraukan noktah / lain-lain tanda bacaan yang boleh menjejas kefahaman dalam bacaan.






Komen guru: ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Markah bacaan akan dinilai berdasarkan item-item berikut:
BIL
PERKARA YANG DINILAI
SKOR
CATATAN / KOMEN GURU
1
2
3
1
Kelancaran – murid dapat membaca berita dengan fasih dan lancar.




2
Bacaan murid mempunyai jeda.




3
Murid membaca berita dengan menggunakan intonasi yang sesuai.




4
Nada yang digunakan murid sesuai dengan ayat yang dibaca.




5
Sebutan bacaan murid jelas dan terang





Skor
Pencapaian
1
LEMAH
2
SEDERHANA
3
BAIK
*Petunjuk :




Jumlah Skor: ____________

Ya

Tidak

Bimbingan Guru:         







CONTOH PETA PEMIKIRAN

RUJUKAN

BUKU
Arbak Othman (1985) "Mengajar Tatabahasa", Dewan Bahasa & Pustaka, Kuala Lumpur.

Ee, Ah Meng (1987) "Pedagogi Untuk Bakal Guru", Fajar Bakti, Petaling Jaya.

Kamarudin Husin (1988) "Pedagogi Bahasa", Longman (M), Kuala Lumpur.

Kaye, Barrington (1970) "Participation In Learning", George Allen & Unwin, London.

Kemp, Jennold E (1987) "Corak Rancangan Pengajaran - Suatu Rancangan Untuk menggubal Unit Dan Kursus" Dewan Bahasa & Pustaka, Kuala Lumpur.

Raminah Sabran & Rahim Syam (1985) "Kaedah Pengajaran Bahasa Malaysia", Fajar Bakti, Petaling Jaya.

Tang, Chee Yee (1988) "Panduan Latihan Mengajar", Fajar Bakti, Petaling Jaya.

INTERNET
Permata An-Nur ( 13 Mac 2013) Konsep strategi, pedekatan, kaedah  dan teknik diperolehi pada 6 Sept 2014 daripada  http://www.slideshare.net/Permata_An-Nur/bmm3171-konsep-strategi-pendekatan-kaedah-dan-teknik

Norziana (12 April 2011) Strategi, Pendekatan, Kaedah dan Teknik diperolehi pada 6 Sept 2014 daripada  http://norzianaiberahim.blogspot.com/2011/04/strategi-pendekatan-kaedah-dan-teknik.html

Kahar Khai (16 April 2013) pendekatan, kaedah, teknik dan strategi, diperolehi pada 6 Sept 2014 daripada  http://kaharkhai.blogspot.com/2013/04/konsep-strategi-o-kebijaksanaan-memilih.html




No comments:

Post a Comment