Saturday, 24 January 2015

RPH BM TAHUN 1

Text Box: AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN : KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR 


MATA PELAJARAN
Bahasa Melayu
TAHUN
Tahun 1 Suria
TEMA
KEBERSIHAN
TAJUK
Menjaga diri

FOKUS UTAMA
Standard Kandungan
1.2
Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad suku kata, perkataan, frasa dan ayat yang betul.
Standard Pembelajaran
1.2.4
Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat.
FOKUS SAMPINGAN
Standard Kandungan
2.2
Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
Standard Pembelajaran
2.2.1
Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan sebutan betul.

OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran, murid dapat :
      I.        Mendengar dan mengecam perkataan yang berkaitan dengan anggota badan dan bukan anggota badan
    II.        Menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup yang didengari dengan betul dan tepat
   III.        Memahami dengan memberi makna perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul
PENGISIAN KURIKULUM
      I.        Ilmu : Sains (anggota badan)
Pendidikan kesihatan
Pendidikan moral
    II.        Nilai : Menjaga kebersihan anggota badan dan pakaian
   III.        KBT : Kemahiran Berikir – mengumpul dan menegelas
SISTEM BAHASA
Tatabahasa : kata nama am, kosa kata
MEDIA
Gambar rajah tubuh badan, kad perkataan, video (ICT), lembaran kerja



LANGKAH/ AKTIVITI
ISI PENGAJARAN
PENGISIAN KURIKULUM
CATATAN
Set Induksi
1.    Guru menayangkan video Upin-ipin kepada  murid-murid yang bertajuk “mari menjaga kebersihan diri’.
2.    Guru bersoal jawab dengan murid mengenai video.
3.    Murid memberikan pendapat mengenai kebersihan diri.
KBT (BCB)
-       Belajar daripada video yang ditunjukkan
-       KONTEKSTUAL : kaitkan dengan pengalaman murid
ABM :
-       Didik hibur
(tontonan video)
Langkah 1
1.    Guru menamakan anggota badan kepada murid menggunakan kad gambar. Guru menjelaskan dengan kuat supaya semua murid dapat mendengar dengan jelas.
2.    Murid diminta untuk menyebut semula anggota badan yang disebut secara kelas.
ILMU :
-       Sains (anggota badan)
ABM :
-       Kad gambar
PENYERAPAN :
-        ilmu sains iaitu anggota badan

Langkah 2
1.    Murid menyebut perkataan yang berkaitan dengan anggota badan yang ditunjukkan
2.    Murid menyebut semula perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan bimbingan guru.
3.    Murid mengecam perkataan yang didengar lalu menyentuh bahagian badan masing-masing.
KBT (KB) :
-       Mengumpul dan mengelas
NILAI :
-       Jaga kebersihan diri
ILMU :
-       Sains (anggota badan)
PENYEYERAPAN :
-       ilmu sains iaitu anggota badan
-       Mampu mengelas data

Langkah 3
1.    Murid diminta mengeja dan membaca kad perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan suku kata tertutup.
2.    Seorang murid mengaja dan menyebut perkataan yang terdapat pada kad dan murid lain akan mengulanginya.
3.    Murid menyebut perkataan yang terdapat pada kad dan mengasingkan kad-kad yang menunjukkan anggota badan dan bukan anggota badan.
4.    Murid mengelaskan perkataan yang menunjukkan anggota badan dan bukan anggota badan pada lembaran kerja yang diberi
KBT (KB) :
-       Klasifikasi
SISTEM BAHASA :
-       Kata nama am
KBT (TKP) :
-       Hubung kait
NILAI :
-       Kebersihan

ABM :
-       Lembaran kerja 1
PENGGABUNGJALINAN :
-       Kemahiran membaca dan bertutur
PENYEYERAPAN :
-       ilmu sains iaitu anggota badan
-       Mampu mengelas data

Langkah 4
1.    Permainan ‘jangung manis kata’
2.    Guru memberikan arahan untuk murid supaya memegang bahagian anggota yang terdapat pada badan mereka.
3.    Apabila guru tidak menyebut ‘jagung manis kata pegang ...’ murid tidak boleh memegang bahagian badan tersebut.
4.    Murid yang tidak peka akan tersingkir dapi permainan.
NILAI :
-       Kejujuran

Didik hibur (permainan)
Pentaksiran
1.    Murid menyebut perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup yang disebutkan oleh guru.
2.    Murid menulis perkataan yang disebut dengan ejaan yang betul.
KBT (KB)
-       Mengumpul dan mengelas
ABM :
-       Lembaran kerja 2
PENGGABUNGJALINAN :
-       Kemahiran bertutur dan menulis
Pemulihan
1.    Murid menyebut suku kata yang ditunjukkan.
2.    Murid menggabungkan suku kata menjadi perkataan dan mengeja serta menyebut perkataan.
KBT (KB)
-       Menyusun mengikut keutamaan
ABM :
-       Lembaran kerja 3
PENGGABUNGJALINAN :
-       Kemahiran bertutur dan menulis
Pengayaan
1.    Murid mengeja dan menyebut perkataan yang ditunjukkan.
2.    Murid memadankan perkataan untuk membentuk frasa yang bermakna.
3.    Murid menyebut frasa yang telah dibina.
KBT (KB)
-       Menyusun mengikut keutamaan
-       Menjana idea
-       menganalisis
ABM :
-       Lembaran kerja 4
PENGGABUNGJALINAN :
-       Kemahiran bertutur dan menulis

KBT – kemahiran bernilai tambah
KB – kemahiran berfikir
BCB – Belajar cara belajar

TKP – Teori kecekapan pelbagai 

No comments:

Post a Comment