PENGENALAN
Alam belajar
dapat didefinisikan sebagai sesuatu keadaan atau suasana belajar yang dapat
merangsang minat belajar dalam diri kanak-kanak. Belajar merupakan sebuah
proses perubahan tingkah laku ke arah yang positif dan daripada tidak tahu
kepada tahu. Ini membuktikan bahawa pelaksanaan Rancangan Pengajaran Harian
merupakan tonggak kepada kejayaan murid. Dalam proses pembelajaran, perbezaan
individu mempunyai pengaruh yang kuat terhadap pencapaian murid dan
akademiknya. Sebagai seorang guru, perbezaan individu dan gaya pembelajaran
haruslah diperlihat dengan terperinci supaya hasil pembelajaran tercapai. Guru
perlu sentiasa menyediakan pelbagai strategi dan kaedah pengajaran dan
pembelajaran bagi memastikan semua murid mencapai objektif yang ditetapkan.
Selain itu, penyampaian guru haruslah yakin dan bermakna. Guru juga wajar
menjadikan diri mereka sebagai seorang penghibur yang berbakat.
Penelitian
terhadap strategi dan teknik yang digunakan dapat memberikan kesan kepada
pengajaran dan pembelajaran di kelas. Guru perlu tahu tahap kemampuan murid
dalam pencapaian mereka sebelum menentukan hasil pembelajaran bagi proses
P&P. Keberkesanan pengajaran dan pembelajaran bergantung kepada perancangan
guru yang melibatkan aspek fizikal dan psikologi pembelajaran. Di samping itu,
pembelajaran haruslah melibatkan unsur Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
supaya minda murid mencapai tahap kelas pertama dengan pemikiran logikal yang
bersifat kritis, kreatif dan inovatif.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Mata pelajaran : Pendidikan Moral
Tahun : 1 Amanah
Tarikh : 16.Ogos.2014
Masa : 8.00-9.00 (60 minit)
Bilangan murid : 30
orang
Tema : Saya Baik Hati
Tajuk pelajaran : Berbakti kepada keluarga
Standard kandungan : 2. Baik hati
Standard pembelajaran : 2.1 Membantu keluarga
2.1.2
Menyenaraikan cara membantu keluarga
2.1.3 Menyedari perasaan ahli
keluarga yang memerlukan bantuan
Pengetahuan sedia ada : murid tahu sifat baik hati yang ada
pada diri
Hasil Pembelajaran :
i) Kognitif
1. Murid dapat menyenaraikan
sekurang-kurangnya dua cara membantu keluarga
2. Murid dapat
mengetahui dan mengenal pasti perasaan ahli keluarga yang memerlukan bantuan
ii) Afektif
1. Menyedari dan berasa
simpati terhadap ahli keluarga yang memerlukan bantuan
iii) Tingkah laku
1. Membantu ahli keluarga
yang dalam kesusahan
2. Mengamalkan sikap baik
hati setiap masa
Gabungjalin : Bahasa Melayu
Penyerapan nilai / unsur lain : Mewarna , Nilai
tolong-menolong
KBKK : Menjana idea
Bahan bantu mengajar : Video, Permainan “puzzle”, carta
pokok, lembaran kerja
Langkah
|
Isi
pelajaran
|
Strategi
/ Aktiviti guru dan murid
|
Catatan
|
|
Set
Induksi
(5
minit)
|
Guru
menunjukkan tayangan video mengenai baik hati kepada murid
Tajuk pelajaran
pada hari ini ialah saya baik hati
|
1.
Guru
menunjukkan tayangan video kepada murid.
2.
Guru
mengaitkan video dengan isi pelajaran pada hari ini iaitu baik hati dan berbakti
kepada keluarga.
3.
Murid
memahami hubungan video tersebut dengan tajuk.
|
BBM : video
Rujuk Lampiran
|
|
Langkah
1
(15
minit)
|
Gambar yang
berkaitan dengan membantu keluarga
Apakah situasi yang terdapat dalam
gambar?
Apakah yang sedang dilakukan oleh
adik?
·
Adik
menolong nenek
·
Abang
menolong ayah angkat barang
·
Saya
menyapu sampah
|
1.
Guru
bersoal jawab dengan murid mengenai gambar-gambar yang dipaparkan
2.
Murid
memberikan jawapan berdasarkan gambar
3.
Guru
menerangkan mengenai perbuatan baik yang boleh dilakukan untuk menolong
keluarga
|
BBM : slaid
gambar
Teknik :
Soal jawab,
Penerangan
Rujuk Lampiran
|
|
Langkah
2
(15
minit)
|
Apakah cara-cara yang lain untuk saya
membantu keluarga?
Contoh :
Cuci pinggan
Cuci kereta
Menyapu sampah
Lap tingkap
Kemas katil
Susun kasut
Siram pokok
bunga
Lipat kain
|
1.
Guru
merangsang pemikiran murid tentang cara-cara lain yang boleh dilakukan untuk
membantu keluarga
2.
Guru
memilih nama murid dan meminta murid tersebut nyatakan satu cara membantu
keluarga
3.
Guru
menulis cara-cara yang telah dinyatakan pada kertas dan murid menampal kertas
tersebut pada carta pokok
4.
Murid
mencatat semula cara-cara untuk membantu keluarga dalam buku latihan dengan
mengaplikasikan peta i-Think.
|
BBM : carta
pokok
KBT :
Kemahiran
berfikir
Rujuk Lampiran
|
|
Langkah
3
PERMAINAN
(10
minit)
|
Menjalankan
aktiviti permainan.
: “Puzzle baik
hati”
|
Guru menjalankan
aktiviti permainan dengan murid.
SILA RUJUK
LAMPIRAN PERMAINAN
|
BBM : puzzle
baik hati
|
|
Langkah
3
(10
minit)
|
Murid menyedari
perasaan ahli keluarga yang memerlukan bantuan dan membuat tindakan yang
tepat dalam membantu keluarga
|
1.
Guru
mengedarkan lembaran kerja tentang tindakan yang wajar dan tidak wajar dibuat
oleh murid
2.
Murid
membuat pilihan jawapan mereka sendiri
3.
Guru
membuat banding beza dan membincangkan jawapan yang telah diberikan oleh
murid berdasarkan pilihan jawapan mereka
4.
Murid
mewarnai gambar tindakan yang betul pada lembaran kerja yang telah diedarkan
oleh guru
|
BBM : lembaran
kerja
Nilai :
tolong-menolong
KBT : kemahiran
berfikir (menyelesaikan masalah)
EMK : mewarna
Rujuk Lampiran
|
|
Penutup
(5
minit)
|
Merumus bersama
murid berkenaan konsep baik hati dalam membantu keluarga.
|
1.
Murid
menyatakan kesimpulan terhadap pembelajaran iaitu apa yang boleh dilakukan
bagi membantu keluarga
|
Nilai : baik
hati
Teknik :
membuat kesimpulan, perbincangan
KBT :
Kemahiran
berfikir
|
Catatan guru :
_____________________________________________________________
Refleksi :
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
LAMPIRAN PERMAINAN
·
Nama
permainan : Puzzle baik hati
·
Objektif
permainan : Murid dapat membezakan antara nilai baik hati dan bukan nilai baik
hati
·
Hasil
pembelajaran melalui permainan. Selepas bermain murid dapat :
1.
Membezakan
nilai yang baik dan nilai bukan baik
2.
Bertindak
dan membuat keputusan dengan pantas dan tepat
·
Langkah
:
Langkah
permainan puzzle baik hati
1.
Murid
dibahagikan kepada lima kumpulan.
2.
Meja
hendaklah disusun supaya murid dapat bergerak dengan mudah serta dapat
mengelakkan kemalangan di dalam kelas.
3.
Sebelum
menerangkan mengenai permainan, guru hendaklah menekankan aspek keselamatan
sewaktu permainan sedang berlangsung.
4.
Guru
sediakan 10 bekas yang berisi kepingan puzzle yang berbeza di hadapan kelas.
5.
Hanya
terdapat 5 bekas yang mempunyai puzzle
perlakuan baik hati di dalamnya.
6.
Seorang
wakil dari setiap kumpulan hendaklah mengambil satu bekas puzzle di hadapan
kelas sebaik sahaja guru menyebut perkataan “MULA”.
7.
Setiap
wakil kumpulan hendaklah memilih dengan tepat untuk mendapatkan puzzle yang
betul.
8.
Kumpulan yang tidak berjaya mendapatkan bekas
yang betul boleh pergi semula ke hadapan kelas bagi mendapatkan bekas yang lain pula.
9.
Setiap
kumpulan membuka bekas yang diambil dan menyusun puzzle di dalam nya dengan
bekerjasama antara ahli kumpulan.
10. Setiap kumpulan dikehendaki
menyusun puzzle dengan betul dan menyatakan nilai baik hati yang ada pada
gambar puzzle.
11. Kumpulan yang berjaya
mencantumkan puzzle baik hati yang paling pantas serta dapat menyatakan nilai
baik hati pada puzzle dengan betul akan menjadi pemenang.
REFLEKSI
Alhamdulillah,
syukur ke hadrat Yang Maha Esa, kerana dengan limpah dan kurnia Nya dapat saya
menyiapkan tugasan ini walaupun dibatasi masa yang terhad lantaran kesibukan
timbunan tugasan-tugasan yang lain. Pembikinan kerja kursus
ini telah banyak mengajar saya agar sentiasa menjadi guru yang prihatin
mengenai keperluan dalam mendidik murid terutamanya dalam menitikberatkan unsur
Kemahiran berfikir aras tinggi sewaktu melaksanakan pengajaran dan pembelajaran
di sekolah. Sepanjang
melaksanakan tugasan, pelbagai pengalaman baharu telah saya peroleh. Dan
antaranya adalah mengenai KBAT yang baharu diperkenalkan pada tahun lepas dalam
sistem Pendidikan Negara.
Transformasi
kurikulum pendidikan dalam Pelan Pembangunan Pendidikan Malaysia (PPPM)
2013-2025 memberi penekanan kepada konsep KBAT yang berupaya melahirkan
generasi mempunyai pemikiran kritikal dan kreatif. Untuk pengetahuan anda, KBAT
membawa makna keupayaan untuk mengaplikasikan pengetahuan, kemahiran dan nilai
dalam membuat penaakulan dan refleksi bagi menyelesaikan masalah, membuat
keputusan, berinovasi dan berupaya mencipta sesuatu.
Secara umumnya,
mengikut taksonomi Bloom, KBAT merujuk kepada empat aras teratas kemahiran
berfikir iaitu mengaplikasi, menganalisis, menilai dan mencipta manakala aras
paling bawah iaitu memahami dan menghafal. Kemahiran berfikir antara enam ciri
utama murid yang menjadi aspirasi kementerian untuk mereka berupaya bersaing
pada peringkat global. Justeru itu, kurikulum yang digubal menerusi PPPM berhubung
KBAT ialah inisiatif supaya murid tidak lagi hanya menghafal untuk menghadapi
peperiksaan, tetapi sebaliknya menjalani proses pengajaran dan pembelajaran
(PdP) dalam kelas dan mengaplikasikannya di dalam kehidupan seharian.
Oleh itu, dalam
pemerhatian saya, sewaktu proses PdP, khususnya dalam Pendidikan Moral, guru
bertindak untuk memberi situasi kepada murid manakala murid sendiri diperlukan
untuk berfikir dan membuat keputusan dalam tindakan mereka. Di sini dapat kita
lihat bahawa kemahiran berfikir akan dapat dipertingkatkan selain murid faham
akan kesan dan akibat melakukan sesuatu tindakan dan berani untuk
bertanggungjawab atas keputusan yang telah dibuat.
Jika ingin
dikaitkan dengan Pendidikan Moral, secara kasarnya, pendidikan moral dapat dibahagi
kepada beberapa aspek iaitu, pertama mengapa pendidikan moral ditekankan, kedua
pelajar belajar bagaimana untuk berfikir dan menyelesaikan masalah, dan yang
terakhir ialah pelajar telah diberi peluang serta diterapkan nilai keyakinan
terhadap tingkah laku moral, supaya pelajar mempunyai rasa bertanggungjawab
terhadap moral. Secara amnya, pengajian falsafah tentang moral telah memberikan
kita sebab dan pengertian tentang andaian dan idea mengenai tindakan yang
dianggap baik dan patut dilakukan oleh seseorang individu dalam hidupnya serta
dalam hubungan antara individu. Sehubungan dengan itu, dapat kita lihat bahawa
penggunaan KBAT dalam Pendidikan Moral dapat digunakan secara sangat meluas dan
mendalam. Semuanya bergantung kepada guru itu sendiri untuk mendidik generasi
akan datang.
Sepanjang
menyiapkan Rancangan Pengajaran Harian saya, saya dapati unsur-unsur ini adalah
sangat penting untuk diterapkan dalam diri murid, namun kekangannya, bagi murid
Sekolah Rendah, mereka mungkin terlalu muda untuk diterangkan secara langsung
mengenai konsep berbuat baik, atau impak dan tanggungjawab dalam melakukan
sesuatu perkara. Justeru itu, sewaktu menghasilkan RPH saya perlu berfikir
seperti kanak-kanak dan memudahkan proses supaya mereka lebih cepat faham akan
apa yang ingin dipelajari pada hari tersebut. sebagai contoh, dalam
perlaksanaan permainan, murid secara tidak langsung akan dapat mempelajari
beberapa nilai baik, sebab dan akibat serta tanggungjawab yang harus dipikul
sewaktu membuat pilihan. Nilai-nilai yang lain termasuklah seperti kerjasama
antara ahli kumpulan, nilai introvert dan ekstrovert dalam diri serta cara
bertoleransi antara pasukan mahupun individu yang berada di sekeliling.
Selain itu, bagi
menerapkan KBAT dalam kalangan murid, maka peranan guru sangat signifikan.
Usaha ke arah itu perlu dilakukan secara bersungguh-sungguh. Sepanjang
menjalani latihan perguruan, guru-guru pelatih telah diajar dan didedahkan
mengenai penerapan KBAT dalam pengajaran dan pembelajaran yang dijalankan di
sekolah. Seperti yang disarankan, pendekatan pengajaran dan pembelajaran KBAT
yang efektif merangkumi pelbagai alat berfikir dan memerlukan penyoalan beraras
tinggi. KBAT di dalam bilik darjah boleh diperkukuhkan lagi melalui penggunaan
peta minda iaitu i-Think. I-Think mampu untuk mempertingkat dan membudayakan
kemahiran berfikir dalam proses pengajaran dan pembelajaran ke arah
menghasilkan murid berfikiran kreatif dan kritis.
Di samping itu,
penerapan KBAT dalam PRH yang telah dirangka juga turut dapat dikaitkan dengan
penggunaan Teori Konstruktivisme. Ini kerana dalam proses pembelajaran murid di
dalam kelas, guru haruslah menerapkan kepada murid pengalaman baharu yang mampu
dibawa dan diaplikasikan ke dalam bentuk pengalaman sebenar murid dan kegunaan
sehari-hari. Teori konstruktivisme ialah teori pembelajaran yang melihat murid
sebagai pembina pengetahuan dan bukannya sebagai penerima pengetahuan. Dengan
kata lain, teori ini menggalakkan perkembangan kemahiran berfikir aras tinggi
murid untuk berfikir dan meneroka idea-idea baharu.
“Perkembangan konsep
kanak-kanak adalah berkembang secara sistematis, logikal serta rasional bentuan
dan bimbingan orang lain. Dalam konteks inilah individu berkongsi dan saling
membina pengetahuan baru.”
(Lev Vygotsky,1934)
Pembelajaran
konstruktivisme adalah berpusatkan kepada murid di mana ini adalah baik bagi
menentukan bahawa murid itu mengalami sendiri dan mengaplikasi pengetahuan dan
belajar melalui interaksi dengan orang lain. Ini membolehkan perkembangan
individu dalam diri murid lebih cepat dan berkesan.
Di samping itu
dalam menerapkan elemen KBAT dalam PdP, guru haruslah menggunakan teknik iaitu
mengajar murid dengan menggunakan strategi berbentuk latihan yang dilakukan
secara berulang-ulang supaya murid dapat memnguasai kemahiran tersebut.
Justeru, perkembangan kemahiran murid dapat diasah melalui latihan yang
berulang-ulang. Aktiviti yang berulang adalah baik jika dilaksanakan sebagai
latihan, namun, aktiviti yang sama akan menimbulkan kesan yang negatif kerana murid
mulai bosan. Dalam aspek ini, guru perlulah menjadi kreatif dan inovatif dalam
merangka sesuatu aktiviti yang melibatkan kemahiran yang sama dalam hasil
pembelajaran namun memperkaya aktiviti dengan lebih menarik dan interakif. Ini
menunjukkan bahawa dalam melaksanakan pengajaran dan pembelajaran yang KBAT,
guru juga seharusnya terlebih dahulu menguasai kemahiran KBAT itu sendiri.
Tuntutan
kehidupan yang lebih kompleks dalam abad ke-21 memerlukan kita mempunyai
pemikiran yang kritis, kreatif dan inovatif kerana kebanyakan keperluan harian
telah diautomasikan yang membuatkan kita kurang berfikir dan kreatif. Tambahan
lagi akses kepada internet telah membuat kita hidup tanpa sempadan di mana
maklumat dapat dicapai pada bila-bila masa dan di mana-mana sahaja. Pelbagai
cabaran dan rintangan tentunya akan hadir dan dapat diutarakan dalam
menghasilkan keputusan sesuatu yang baik dan berkualiti. Terpulanglah kepada
kredibiliti dan intergriti yang ada pada seorang guru itu sendiri dalam membuat
kuputusan dan menyelesaikan masalah. Oleh itu, kita perlu bijak menyelesaikan
masalah dan mampu untuk membuat keputusan yang tepat. Kesemua ini memerlukan
kita mempunyai Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT).
RUJUKAN
BUKU
Abdul Rahman Md Aroff (1999)
Pendidikan Moral teori etika dan amalan moral, Serdang : penerbitan UPM
Abdul Rahman Md. Aroff &
Chang, L. H. (1994) Pendidikan Moral, Petaling Jaya : Longman Malaysia Sdn Bhd.
Adenan Ayob,
Khairuddin Mohamad (2012) Kaedah
Pengajaran Bahasa Melayu, Kuala Lumpur : Oxford Fajar Sdn Bhd
Afifah Salwani
Jusoh, Marina Majid, Mohd Fuad Sam, Mohd Zain Kosnon (2013) Murid dan Alam belajar, Selangor ,
penerbitan Multimedia Sdn Bhd.
Kementerian Pelajaran
Malaysia(2010), Modul Pendidikan Moral
KPLI SR, IPGKPM Cyberjaya.
Koo, K.P & Tang, C. Y.
(1990) Pendidikan Moral, Kuala Lumpur, Kumpulan Budiman Sdn Bhd.
Mok Soon Sang
(2009) Psikologi Pendidikan Untuk
Pengajaran & Pembelajaran, Penerbitan Multimedia Sdn. Bhd
INTERNET
Noor Aini Mohd
Yusoff ( 23 Ogos 2010) Model Behaviorial
: model pemprosesan maklumat, dirujuk di laman sesawang http://darapingitan010.blogspot.com/
Pusat perkembangan Kurikulum Kementerian
Pendidikan Malaysia,
http://www.moe.gov.my/bpk/bsk/bpanduan/masteri.pdf
Syazaaffar (12
Ogos 2010) Pengajaran Langsung
dirujuk di laman sesawang http://syazaffar.blogspot.com/2010/08/pengajaran-langsung.html.
This comment has been removed by the author.
ReplyDeleteTERIMA KASIH ATAS PERKONGSIAN RPH INI. DENGAN BANTUAN RPH INI SAYA DAPAT MELENGKAPKAN KERJA KHUSUS SAYA DENGAN BAIK..
ReplyDeleteTERIMA KASIH ATAS PERKONGSIANNYA...
ReplyDelete