Saturday, 24 January 2015

RPH DSV TEMBIKAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 4
Mata pelajaran                       : Dunia Seni Visual
Tarikh                                     : 9 September 2014
Masa                                      : 9.00-10.00 pagi (60 minit)
Tahun                                     : 4 Amanah
Bilangan murid                       : 30 orang
Bidang                                     : Mengenal Kraf Tradisional
Aktiviti                                     : Membuat tembikar
Tema                                      : Alam semula jadi
Alat                                         : pencungkil gigi atau batang aiskrim
Bahan                                     :  plastisin yang berlainan warna, plastik
Bahan Bantu Mengajar          :  contoh tembikar sebenar, carta langkah
EMK                                         : Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi, TMK (slaid)
Pengalaman sedia ada           : Murid mengetahui apa itu tembikar
Penerapan nilai                       : Menghargai dan memahami kraf tradisional sebagai warisan bangsa.

STANDARD KANDUNGAN
1.    Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada tembikar.
2.    Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan tembikar.
3.    Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan tembikar.
4.    Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1 Persepsi estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada tembikar
4.1.1 Unsur seni
                        4.1.1.1 Bentuk – konkrit
                        4.1.1.2 Jalinan – sentuh dan tampak
                        4.1.1.3 Warna – primer atau sekunder atau tertier atau neutral
4.1.2 Prinsip Rekaan
                        4.1.2.1 Imbangan – simetri atau tidak simetri
4.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan tembikar.
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
                        4.2.1.1 Alat – tiada
                        4.2.1.2 Bahan – plastisin yang berlainan warna, plastik
4.2.2 mengetahui penggunaan bahan serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
                        4.2.2.1 Teknik – lingkaran dan picitan
4.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik penghasilan tembikar secara kreatif.
4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan tembikar
4.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dengan rakan dan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
4.4.2 Memperkenalkan tokoh-tokoh seni tembikar tempatan
4.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
1.    Menyatakan definisi tembikar.
2.    Boleh menggunakan alatan dan bahan bagi menghasilkan karya model tembikar secara kreatif dan selamat.
3.    Menghasilkan model tembikar mengikut prosedur dengan bimbingan guru secara kreatif.
4.    Membuat apresiasi mudah terhadap karya model tembikar sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
KOMPONEN
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PDP / ILLUSTRASI
CATATAN

Induksi
(5 minit)

·         Puzzle gambar kraf tradisional di Malaysia
-       Tembikar
-       Wau
-       Batik
-       Ukiran kayu

1.    Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
2.    Guru mengedarkan kepingan puzzle kepada murid.
3.    Apabila guru berkata MULA, semua setiap kumpulan harus mencantumkan puzzle dan menyatakan gambar apa pada puzzle.
 











Contoh gambar puzzle

4.    Guru mencungkil pengetahuan sedia ada murid tentang  kraf tradisional seperti pada gambar puzzle.
5.    Guru menyatakan salah satu kraf tradisional ialah tembikar dan menyatakan isi pembelajaran ialah menghasilkan model tembikar.
6.    Guru menunjukkan contoh maujud tembikar kepada murid.


BBM :
-       puzzle gambar
-       bahan maujud tembikar

Strategi :
-       Permainan
-       Berpusatkan murid




Langkah 1: PERSEPSI ESTETIK
( 10 minit)

·          Guru memaparkan slaid jenis-jenis tembikar dan teknik penghasilan tembikar.
·         Jenis tembikar
-       Labu sayong
-       Pasu sarawak
-       Kendi
-       Jambangan
-       Terenang

·         Guru menguji pengetahuan sedia ada murid mengenai teknik penghasilan tembikar.

·         Teknik  penghasilan tembikar
-       Teknik picit
-       Teknik lingkaran
-       Kepingan
-       acuan


·         Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan slaid yang ditunjukkan


1.    Murid memerhati dan meneliti slaid mengenai jenis-jenis tembikar dan cara penghasilannya.









2.    Murid menjawab soalan mudah yang disoal oleh guru
Contoh soalan:
·         Apakah bahan untuk menghasilkan tembikar?
Tanah liat dan air

·         Apakah kegunaan tembikar yang kamu tahu?
Hiasan, bekas menyimpan air

·         Apakah unsur seni yang terdapat pada tembikar? (guru menunjukkan pelbagai contoh gambar tembikar yang berbeza)
Jalinan sentuh, imbangan, bentuk

·         Negeri mana yang banyak aktif dalam penghasilan tembikar?
Sayong, Perak

·         Apakah teknik membuat tembikar yang kamu tahu?
Picitan, lingkaran, kepingan, acuan

·         Siapa pernah ada pengalaman menghasilkan tembikar?



3.    Guru mencatatkan maklumat seperti asas seni reka dan proses menghasilkan tembikar pada papan tulis di hadapan.





Pembakaran labu sayong secara tradisional (salai)
Pembakaran secara pulau tiga



BBM :
-       slaid mengenai jenis-jenis tembikar
-       video cara penghasilan tembikar

Strategi :
-       Kemahiran menggunakan papan tulis

Teknik :
-       Soal jawab
-       Sumbang saran

EMK :
-       TMK


Langkah 2 : APLIKASI SENI

(15 minit)

·         Guru menunjukkan demonstrasi/cara menghasilkan tembikar daripada plastisin.
·         Guru mengaitkan plastisin dan tanah liat


·         Guru menunjukkan alat dan bahan kepada murid.
·         Guru menyoal murid mengenai tanah liat yang digantikan dengan plastisin.
Contoh jawapan : boleh dibentuk, ada sifat yang sama.
·         Guru menampal carta langkah menghasilkan model tembikar pada hadapan kelas. Murid membaca langkah secara beramai-ramai. 
·         Guru membuat demonstrasi menghasilkan model tembikar.

·         Murid memerhati dan meneliti cara guru menghasilkan tembikar menggunakan bahan yang disediakan.

KBT :
-       Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
Bahan: 
-       plastisin yang berlainan warna
-       plastik

 BBM :
-       carta langkah

Teknik :
-       Demonstrasi
-       Tunjuk cara




Langkah 3: EKSPRESI KREATIF

(20 minit)


·         Murid menghasilkan karya tembikar masing-masing


1.    Murid menjalankan aktiviti membuat tembikar dengan kreativiti sendiri berdasarkan langkah-langkah yang telah ditunjukkan oleh guru.
Langkah 1:
·         Sediakan alat dan bahan di atas meja. Lapik meja dengan plastik supaya meja tidak kotor.



 





Langkah 2:
·          Uli plastisin dan jadikan plastisin bentuk bulat sebagai tapak tembikar.
 






Langkah 3:
·         Uli plastisin secara memanjang dengan menggunakan warna yang berlainan.

Langkah 4 :
·         Gulung plastisin yang panjang tadi pada tapak tembikar.

Langkah 5 :
·         Ulang langkah yang sama dengan mempelbagaikan saiz gulungan bagi membentuk tembikar.



Langkah 6 :
·         Buat kemasan pada tembikar.

2.    Murid membuat kemasan pada tembikar masing-masing.
3.     Guru sebagai pembimbing atau fasilitator.

KBT :
-       kecerdasan pelbagai
-       Interpersonal
-       Intrapersonal

Bahan: 
-       plastisin yang berlainan warna
-       plastik
strategi :
-       Berpusatkan murid dan bahan
APRESIASI SENI

(10 minit)



·         Sesi refleksi dan apresiasi mudah murid dengan bimbingan guru
·         Guru memberi peneguhan dan pujian terhadap karya murid



1.    Murid mempamerkan hasil kerja.
2.    Murid memberi pendapat tentang karya sendiri dan rakan berdasarkan bahasa seni visual dengan bimbingan guru
3.    Guru mengaitkan karya yang dihasilkan mempunyai nilai komersial dan boleh dijual.
4.    Guru mengukuhkan  semula tajuk pelajaran yang dipelajari hari ini.



KBT :
-       Kecerdasan pelbagai
-       Verbal linguistik

Nilai :
-       Menghargai
-       Keberanian
-       Keyakinan diri

EMK :
Keusahawanan


Refleksi guru:

No comments:

Post a Comment