RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI
VISUALTAHUN 2
Mata Pelajaran :
Dunia Seni Visual
Tahun
: 2 Azam
Tarikh :
12 Ogos 2014
Bilangan Murid :
30 Orang
Bidang :
Membuat Corak dan Rekaan
Aktiviti :
Cetakan
Tema :
Alam Benda
Tajuk :
Kad Hari Ibu
Masa :
60 minit
Alat :
Berus lukisan, palet, pisau, gunting
Bahan :
Polisterin, kertas lukisan, dan warna poster
BBM :
Contoh-contoh karya teknik cetakan, slaid PowerPoint dan gambar cetakan
EMT :
TMK, Kreativiti dan Inovasi
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membuat kad ucapan
STANDARD
KANDUNGAN
1.
Persepsi
dan pemahaman bahasa seni visual seperti rupa, warna, dan harmoni yang terdapat
pada alam ciptaan Tuhan, objek buatan manusia, dan karya seni dalam penghasilan
corak menggunakan teknik cetakan.
2.
Aplikasi
pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual menerusi penentuan
media dan teknik dalam membuat corak.
3.
Penzahiran
idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam membuat corak.
4.
Apresiasi
terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni,
dan budaya.
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat menyatakan unsur
rupa, warna serta imbangan pada corak rekaan.
2.1.1 Unsur seni
2.1.1.1 Rupa – organik dan geometri
2.1.1.2 Warna – primer (kuning, biru dan
merah)
2.1.2 Prinsip rekaan
2.1.2.1 Harmoni – pengulangan motif
2.2 Aplikasi Seni
Murid
dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan corak teknik cetakan.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
2.2.1.1 Alatan – berus lukisan, palet, pisau, gunting,
2.2.1.2 Bahan – polisterin, kertas lukisan, dan warna
poster
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam
penghasilan karya
2.2.2.1 Teknik – cetakan
2.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat
mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta
kemahiran proses dan teknik dalam penghasilan corak cetakan.
2.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara
kreatif
2.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik cetakan
dalam penghasilan corak
2.3.3 Menggunakan bahasa seni visual: rupa, warna, dan harmoni dalam
penghasilan karya
2.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi
terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan penekanan pada bahasa seni
visual.
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
2.4.2 Menyatakan karya sendiri dan rakan secara
lisan
Objektif :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1.
Menyatakan
definisi cetakan.
2.
Mahir
menggunakan alatan dan bahan bagi menghasilkan karya cetakan secara kreatif dan
selamat.
3.
Menghasilkan
cetakan mengikut prosedur dengan bimbingan guru secara kreatif.
4.
Membuat
apresiasi mudah terhadap karya tembikar cetakan dan rakan berpandukan bahasa
seni visual.
KOMPONEN
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PDP / ILLUSTRASI
|
CATATAN
|
|||||||||||||||
Induksi
(5
minit)
|
·
Guru
menunjukkan video kepada murid mengenai hari ibu. (upin & ipin buat kad
ucapan Hari Ibu untuk opah)
·
Guru
akan menerangkan kepada murid mengenai isi pelajaran pada hari ini iaitu
membuat kad Hari Ibu dengan menggunakan teknik cetakan.
|
1.
Guru
menunjukkan tayangan video kepada murid.
2.
Murid
meneliti tayangan video yang ditunjukkan oleh guru.
3.
Berdasarkan
tayangan video, murid akan meneka apa yang akan mereka lakukan hari ini.
4.
Guru
membawa contoh kad ucapan yang terdapat teknik cetakan dan menunjukkannya
kepada murid.
![]()
5.
Guru
bertanya soalan mengenai pengalaman sedia ada murid.
Contoh
: Siapa pernah buat kad ucapan?
Kad ucapan untuk apa?
Corak dan teknik apa yang
pernah digunakan sewaktu buat kad ucapan?
6.
Guru
menerangkan mengenai tajuk pelajaran pada hari ini.
|
BBM :
-
Video
-
Contoh kad ucapan teknik cetakan
Teknik :
- Sumbang saran
EMK :
- Teknologi Maklumat Komunikasi
|
|||||||||||||||
Langkah
1: PERSEPSI ESTETIK
(10 minit)
|
·
Guru memperkenalkan teknik cetakan kepada
murid. Guru menunjukkan video contoh membuat cetakan menggunakan lino.
·
Guru menunjukkan contoh-contoh corak teknik
cetakan menggunakan slaid power point.
·
Asas seni reka yang akan digunakan bagi
menghasilkan cetakan hari ini adalah imbangan dan harmoni.
· Gambar?
·
Guru berinteraksi dengan murid tentang
bahasa seni visual seperti rupa, warna dan harmoni
|
1. Murid memahami maksud
teknik cetakan.
Satu proses
hasil kerja seni menggunakan dakwat yang dicipta melalui perpindahan dakwat
ke atas satu permukaan.
2.
Murid memerhati dan meneliti contoh corak
teknik cetakan yang dipaparkan oleh guru.
![]() ![]() ![]()
3.
Murid menjawab soalan mudah yang disoal
oleh guru berkenaan gambar corak teknik cetakan yang dipaparkan sebentar
tadi.
Contoh soalan :
Apakah rupa yang terdapat pada cetakan
tadi?
rupa geometri & organik
Warna apakah yang terdapat pada cetakan
tadi?
primer, sekunder &tertier
Adakah unsur seni lain yang terdapat pada
cetakan?
Harmoni, irama dan pergerakan
4.
Guru mencatatkan asas seni reka pada papan
tulis.
5.
Guru menunjukkan kepada murid contoh
imbangan dan harmoni yang ada pada cetakan.
![]()
Contoh cetakan yang harmoni
dan seimbang
|
BBM :
- Power point
gambar corak teknik cetakan
- Video cetakan lino
EMK :
-
TMK
KBT :
- Soal jawab
- Berpusatkan guru & bahan
|
|||||||||||||||
Langkah
2 : APLIKASI SENI
(15 minit)
|
·
Guru menampal carta alir langkah membuat
cetakan di hadapan kelas.
·
Guru menunjukkan demonstrasi / cara
menghasilkan corak cetakan pada kertas lukisan secara kelas.
·
Kemudian, guru membuat demonstrasi mengikut
kumpulan seperti yang telah diaturkan pada setiap waktu Pendidikan Seni.
|
1. Guru berinteraksi dengan murid tentang jenis-jenis media yang sesuai
untuk membuat corak teknik cetakan.
Contoh : ubi kentang, pemadam
2. Guru mencatatkan pada papan tulis.
3. Guru menunjuk cara bagi menghasilkan corak teknik cetakan yang
seimbang.
4. Guru menampal carta alir langkah membuat cetakan di hadapan kelas.
5. Murid membaca carta alir secara beramai-ramai dan memahami cara
membuat cetakan.
6. Murid memerhati guru membuat demonstrasi.
7. Guru mempamerkan
hasil cetakan pada papan putih
supaya murid boleh membuat rujukan.
8. Guru membuat demonstrasi secara berkumpulan.
|
Media :
-
polisterin
-
berus lukisan
-
palet
-
pisau
-
gunting
Strategi :
-
Berpusatkan
guru
-
Pendekatan
kumpulan
|
|||||||||||||||
Langkah
3: EKSPRESI KREATIF
(20 minit)
|
·
Guru
menguji pengetahuan murid tentang cara
menghasilkan cetakan yang seimbang dan harmoni.
·
Murid menghasilkan karya cetakan pada
kertas lukisan.
|
![]()
![]()
·
Langkah 1
Sediakan
peralatan di atas meja
·
Langkah 2
Guru mengedarkan tamplet kad Hari Ibu
kepada murid-murid.
·
Langkah 3
Menggunakan polisterin, murid
menggunting polisterin mengikut rupa yang diingini. Guru menekankan faktor
keselamatan sewaktu menggunakan gunting kepada murid.
·
Langkah 4
Murid
mewarnai permukaan polisterin dan mencetak pada permukaan kertas lukisan
dengan susunan motif mengikut kreativiti
·
Langkah 5
Ulangi langkah di atas dengan menggunakan
warna dan corak yang berbeza.
![]()
·
Langkah 6
Murid
membuat kemasan pada kad ucapan masing-masing dengan menggunakan warna poster.
|
Strategi :
- Berpusatkan murid
EMK :
- kreatif & inovatif
KBT :
-
Kecerdasan pelbagai
-
Interpersonal
-
Intrapersonal
|
|||||||||||||||
Penutup:
APRESIASI
SENI
(10 minit)
|
·
Sesi refleksi dan apresiasi mudah dengan
bimbingan guru.
·
Guru menerapkan unsur keusahawanan dengan
menggalakkan pelajar menghasilkan karya cetakan yang bermutu.
|
1. Murid mempamerkan hasil kerja dan menyatakan hasil karya sendiri serta
rakan.
2. Murid menceritakan pengalaman semasa membuat cetakan dan membaca kad
ucapan Hari Ibu di hadapan kelas.
3. Murid memikirkan produk apa lagi yang boleh menggunakan corak cetakan.
Contoh : beg kertas, pembalut hadiah/buku, penanda buku.
4. Guru menggalakkan pelajar menghasilkan karya cetakan yang bermutu
supaya boleh dijual.
5. Guru mengukuhkan semula tajuk pembelajaran pada hari ini.
6. Guru membenarkan murid membawa balik karya mereka untuk diberi kepada
ibu masing-masing.
|
Strategi :
- Berpusatkan murid
Nilai murni :
- keberanian
EMK :
- keusahawanan
KBT :
-
Kecerdasan pelbagai
-
Intrapersonal
-
Verbal linguistik
|
Refleksi guru:
No comments:
Post a Comment